Iteracja: Cykl Doświadczenia Gestalt
Andrea Baldo, trener Agile, swoje świetne teksty zamieszcza na portalu Medium. W jednym z nich świetnie opisał cykl doświadczenia odnosząc go do organizacji. W naszym przekładzie brzmi on tak:
„Podobnie jak w metodologii Agile, terapia Gestalt opisuje procesy w formie cyklu. Każda osoba przechodzi go, gdy angażuje się w zaspokajanie jakiejś potrzeby.
Ludzie mogą doświadczać satysfakcjonowania swoich potrzeb poprzez kontakt z otoczeniem. W terapii Gestalt, ja nie jest postrzegane jako statyczna struktura, lecz jako proces w ciągłym rozwoju, który kształtowany jest przez sposób, w jaki jednostka wchodzi w kontakt z otoczeniem.
Istnieje moment, w którym pojawia się wiele różnych wrażeń wewnątrz nas. Wówczas stają się one pobudzeniem, a ostatecznie przybierają formę (gestalt), np. głodu, pragnienia itp.
Ja (self) musi następnie aktywować energię i działania. Na początku pojawia się jedynie pobudzenie. Potem pojawia się wybór – lub odrzucenie – szansy zaspokojenia tej potrzeby. Wówczas jednostka angażuje całe ciało i umysł, by kreatywnie zaspokoić tę potrzebę.
W trzecim etapie percepcja, działanie i uczucia są ze sobą zharmonizowane: jednostka znajduje satysfakcję w tym, co robi. W końcu pobudzenie zanika, a następuje relaksacja. Doświadczenie kończy się, a zdrowa jednostka może je zintegrować i rozwijać się.
Ten proces zazwyczaj przebiega w cyklu, który nazywamy cyklem doświadczenia, który teoretycznie może być zakończony w zdrowy, niezakłócony sposób, jeśli nie zostanie przerwany.
Został opracowany przez Josepha Zinkera około 1977 roku, wsparty głównymi definicjami, które zaprezentował Fritz Perls.
Cykl ten może stanowić podstawową mapę dla sposobu, w jaki ktoś staje się świadomy potrzeby, mobilizuje się, by ją zaspokoić, i osiąga satysfakcję:
Kluczowe etapy cyklu to:
- Doznanie
- Świadomość
- Mobilizacja
- Działanie
- Kontakt
- Wycofanie
Przerwanie cyklu
Przerywanie może zakłócać każdy etap cyklu. Przerwanie kontaktu to proces powtarzający się, strategia, której nauczyliśmy się unikać bólu. Poniżej przedstawiono najczęstsze mechanizmy przerywania, które identyfikuje terapia Gestalt:
- Między odpoczynkiem a doznaniem – represja uczuć.
- Między doznaniem a świadomością – projekcja naszych części na innych.
- Między świadomością a mobilizacją – introjekcja zewnętrznych przekonań.
- Między mobilizacją a działaniem – retrofleksja, czyli skierowanie energii przeciwko sobie.
- Między działaniem a kontaktem – defleksja, czyli ruch w stronę utraty zainteresowań.
- Między kontaktem a wycofaniem – konfluencja, czyli pozostawanie w kontakcie z doświadczeniem.
To tylko krótki opis. W kolejnych artykułach omówię te mechanizmy w sposób bardziej szczegółowy.
Grupowy Cykl Doświadczenia
W 1980 roku Zinker kontynuował rozwój cyklu doświadczenia, stosując go do grup i rozwoju grupowego. Podobnie jak cykl jednostkowy, stworzył grupowy cykl świadomości – pobudzenia – kontaktu.
Grupa może nauczyć się obserwować swój proces oraz sposób, w jaki cykl doświadczenia był w niej przerywany. Po uświadomieniu sobie tych przerwań, przepływ grupy przez różne cykle staje się bardziej „płynny”.
Łącząc cykl jednostkowy z cyklem grupowym, członkowie grupy oraz lider/facylitator mają narzędzia do śledzenia doświadczeń zarówno na poziomie jednostki, jak i grupy. Indywidualnie oraz jako grupa, uczestnicy „uczą się pracować ze sobą i pomagać sobie nawzajem, nie polegając na liderze grupy”.
Rozszerzając cykl doświadczenia z poziomu jednostki na grupę, ujawnia się, że istnieją dwa równoczesne i odrębne poziomy zachowań: specyficzna dynamika grupy, którą definiują cechy i właściwości jej uczestników oraz dynamika na poziomie grupy, która zależy od tego, jak grupa angażuje się jako całość.
Rozszerzenie Cyklu Doświadczenia na Organizacje
Cykl doświadczenia jednostki i grupy był rozszerzany w ramach programów rozwoju organizacji przez co najmniej ostatnie 30 lat. Rozszerzono tę teorię w taki sposób, że cykl doświadczenia można zastosować do wszelkich form organizacji.
Podobnie jak jednostka lub grupa przechodzi przez swoje etapy, organizacja ma podobny cykl doświadczenia na poziomie organizacyjnym:
- Doznanie staje się skanowaniem – cykl jednostkowy zaczyna się od doznania, cykl grupowy i organizacyjny zaczynają od skanowania siebie i otoczenia, by znaleźć potrzeby i zidentyfikować kluczowe kwestie.
- Świadomość staje się koncepcjonalizacją – Świadomość rozwija się przez konceptualizowanie tego, co zostało zeskanowane, w obraz lub rzeczywistość, która ewoluuje we wspólny obraz.
- Mobilizacja staje się zaangażowaniem energii – Jeśli wyłoni się przekonujący obraz, grupa lub organizacja mobilizuje energię poprzez zaangażowanie zasobów do tego obrazu, omawiając potencjalne kierunki, ustalając poziom zaangażowania, rozwijając programy pilotażowe, określając tematy, które będą śledzone, i podejmując działania.
- Działanie staje się ruchem – Działanie pojawia się, gdy ruch w stronę przekonującego obrazu zostaje zainicjowany przez plany i dyrektywy zmian.
- Kontakt staje się zmianą granic – Kontakt staje się zmianą na granicy między organizacją a otoczeniem poprzez wdrożenie zaplanowanych działań, wprowadzając zmianę poprzez wpływ na grupę lub organizację i otoczenie.
- Wycofanie staje się oceną – Zakończenie i wycofanie następuje w wyniku oceny tego, co się wydarzyło oraz spełnienia lub stworzenia przekonującego obrazu. Grupa lub organizacja wraca do etapu skanowania.
Przykład zastosowania Cyklu Doświadczenia w Agile
Zaproponowałem krótką koncepcję, jak etapy cyklu mogą pasować do Scrum, gdzie Sprint stanowi cały proces, a Sprint Goal to potrzeba. Jest to dość szeroka analogia, stworzona, aby pokazać, jak cykl może być zidentyfikowany z całym procesem iteracyjnym w tym przypadku. Można to również zauważyć podczas każdej ceremonii Scrum, co stanowi bardziej szczegółowe zastosowanie tego cyklu:
Doznanie (Skanowanie)
Sprinty są sercem Scrum, gdzie pomysły są przekształcane w wartość. Nowy Sprint zaczyna się zaraz po zakończeniu poprzedniego Sprintu.
Świadomość (Koncepcjonalizacja) W Scrum odpowiada temu Sprint Planning.
Sprint Planning inicjuje Sprint, ustalając prace do wykonania w trakcie Sprintu. Powstały plan jest efektem współpracy całego Zespołu Scrumowego.
Mobilizacja/Działanie (Zaangażowanie energii) Daily Scrum sprawdza postęp w kierunku Sprint Goal i dostosowuje Sprint Backlog, zmieniając plany pracy na przyszłość.
Kontakt (Zmiana granic) Refinement Backlogu Produktu to proces rozkładania i doprecyzowania elementów Backlogu Produktu na mniejsze, bardziej precyzyjne elementy.
Rozwiązanie/Zamknięcie (Ocena) Sprint Retrospective planuje sposoby na poprawę jakości i efektywności.
Wycofanie (Aprecjacja) Sprint Review ocenia wynik Sprintu i ustala przyszłe adaptacje. Zespół Scrum przedstawia rezultaty swojej pracy interesariuszom i omawia postęp w kierunku osiągnięcia celu.
Oryginał tekstu znajdziesz tutaj.