“Na stronach tej książki znajdą Państwo syntezę naszych obserwacji i odkryć, zgromadzonych przez ostatnie kilkanaście lat pracy konsultingowej z top managerami. Pomagamy liderom, w tym dyrektorom generalnym i prezesom wielkich koncernów, w osiąganiu optymalnej skuteczności biznesowej.
Nigdy nie szukaliśmy nieodkrytych wcześniej cech idealnego przywódcy, jednak wielokrotnie byliśmy świadkami odsłaniania się kolejnych tajemnic sukcesu w tej roli. Odkrycia, którymi chcemy się z Państwem podzielić, mogą na pierwszy rzut oka wydawać się oczywiste, lecz faktem jest, że niewielu liderów uświadamia sobie ich znaczenie i wykorzystuje je w praktyce.
Jedna z takich niezwykłych chwil zdarzyła się nam piętnaście lat temu, podczas rutynowych badań oceniających menedżerów w pewnej organizacji. Ważnym elementem tych badań był feedback 360 stopni, dokonywany przez współpracowników i podwładnych. Dyrektor, z którym współpracowaliśmy, został opisany przez jednego z kolegów jako „pierwotna siła natury”. Mimo to jego skuteczność jako przywódcy była daleka od optymalnej. „Wygląda na to” — powiedzieliśmy, analizując tę charakterystykę — „że jesteś poważną siłą, z którą wszyscy się liczą”. Jednak po dokładniejszej obserwacji stwierdziliśmy: „Twój problem polega na tym, że czasami jesteś zbyt silny”. I to było właśnie to. Nigdy wcześniej tak naprawdę nie zdawaliśmy sobie sprawy, ani nie zastanawialiśmy się nad tym, że nadmiar siły może stać się słabością. Dopiero w tamtym momencie w pełni uświadomiliśmy sobie, że „za dużo” może być tak samo problematyczne, jak „za mało”.
Innymi słowy, nasza siła może czasem obrócić się przeciwko nam. Wielu liderów intuicyjnie zdaje sobie sprawę z tej prawdy, jednak nie chcą jej zaakceptować ani kierować się nią w codziennych działaniach. Termin „nadmiar siły” nie istnieje w słownikach menedżerów. Większość z nich uważa, że rozwijanie umiejętności przywódczych polega na pokonywaniu słabości. Nic dziwnego, w końcu narzędzia wykorzystywane do oceny menedżerów nie uwzględniają sytuacji, gdy ktoś nadmiernie wykorzystuje swoje mocne strony. Nawet w ocenie metodą 360 stopni, w której uczestniczą współpracownicy i podwładni, większość ankiet pozwala jedynie stwierdzić, czy menedżer jest „nieskuteczny”, „skuteczny” czy „bardzo skuteczny”. Zazwyczaj badania w ogóle nie uwzględniają sytuacji, kiedy ktoś może starać się zbyt mocno, kiedy „więcej” niekoniecznie oznacza „lepiej”.
Pomijanie zagrożeń wynikających z nadmiernego wykorzystania mocnych stron to powszechna tendencja, nawet wśród autorów licznych publikacji (najbardziej godna uwagi to „Nowa, Discover Your Strengths” Marcusa Buckinghama i Donalda Clintona), którzy namawiają menedżerów, aby koncentrowali się na rozwijaniu swoich atutów. Wygląda na to, że Buckingham i inni zwolennicy tego podejścia zbyt mocno skupili się na podkreślaniu pozytywnych aspektów mocnych stron, zapominając zwrócić uwagę swoich czytelników na potencjalne zagrożenia wynikające z ich nadmiernego wykorzystania.
Podczas wielu lat pracy jako konsultanci niezmiennie staraliśmy się uświadamiać te zagrożenia współpracującym z nami menedżerom, a jednocześnie opracować narzędzie, które pozwoliłoby im je kontrolować i redukować. Odbyliśmy wiele spotkań z liderami najwyższego szczebla, dokonaliśmy oceny tysięcy menedżerów i zgromadziliśmy ogromne ilości danych. Wykorzystaliśmy je, tworząc własne narzędzie oceny — Indeks Wszechstronności Przywództwa (ang. Leadership Versatility Index, LVI, US Patent nr 7,121,830). Jest to rodzaj ankiety przeprowadzanej wśród współpracowników (badanie 360 stopni), opracowanej w taki sposób, aby wyraźnie wskazać nadmierne wykorzystywanie własnych silnych stron przez menedżerów. Dzięki temu mogliśmy dopracować i rozwinąć naszą koncepcję…”
Rob Kaiser jest prezesem Kaiser Leadership Solutions oraz doradcą, autorem i ekspertem w dziedzinie przywództwa. Posiada bogate, globalne doświadczenie w zakresie rozwoju i oceny kadry kierowniczej i analityki kadrowej oraz jako doradca ds. zarządzania talentami strategicznymi dla prezesów i liderów HR.
Robert Kaplan pomaga klientom – zarówno indywidualnym liderom, jak i całym zespołom oraz organizacjom – rozwijać skuteczne podejścia i doskonalić ich praktyki przywódcze. Odkrywa ciągle nowe, lepsze metody, które mogą być bardziej użyteczne w praktyce. Jako honorowy starszy wykładowca w Center for Creative Leadership, wnosi wieloletnie doświadczenie do rozwoju programów tej organizacji.
Wspólnie napisali książkę “Uważaj na swoją siłę” (oryg. “Fear your strengths”), gdzie opisują jak menadżerowie nadużywają swoich mocnych stron i przestają dostrzegać, że prowadzi to w prawie nieubłagany sposób do utraty skuteczności, przy pozorach profesjonalnego działania. Dostarczają przy tym konkretnych strategii zapobiegania takiemu rozwojowi wydarzeń. Jacek Santorski zainicjował wydanie książki w wersji polskiej, które ukazało się w 2013 nakładem Jarosław Szulski & Co Dom Wydawniczy