W 1995 roku praktykowałem jeszcze psychoterapię, prowadziłem wydawnictwo książek psychologicznych i zaczynałem pierwsze treningi superwizyjne dla trenerów biznesu.
Wydaliśmy wtedy przekład podręcznika pt.: „Handbook of Character Studies: psychoanalitic explorations” – zbiór artykułów pod redakcją psychoanalityka holenderskiego Manfreda Kets de Vriesa (współautor Sidney Perzow) z 1989 roku. Szykując książkę do wydania miałem pomysł, by niektóre treści – np. o narcyzmie, paranoi, psychopatii, osobowości schizoidalnej czy obsesyjnej, przełożyć na kategorie analizy funkcjonowania trenerów i ich klientów – menadżerów w biznesie. Okazały się mocno inspirujące. Nie bylem więc zaskoczony, gdy odkryłem, że Manfred Kets de Vries poszedł tą samą drogą i w rok po wydaniu wspomnianego podręcznika ukazała się jego kolejna książka… przenosząca problematykę analizy charakterów i zaburzeń osobowości z gabinetu terapeutycznego do organizacji.
Książka „The Neurotic Organisation” z 1990 roku opisywała pochodne od zaburzeń osobowości liderów („organisational neuroses”) i jak one wpływają na planowanie, podejmowanie decyzji i kulturę organizacyjną, wskazując jak uzdrawiać organizacje poprzez psychoanalizę ich liderów. Od tamtego czasu prof. de Vries rozwinął nową dyscyplinę psychoanalitycznego treningu i coachingu liderów biznesu w INSEAD a my, w ówczesnym Instytucie Psychologii Biznesu zaczęliśmy intensywnie pracować nad przeniesieniem modeli psychoterapii do psychologii przywództwa.
Wkrótce adaptowaliśmy do tego kontekstu książkę prof. Oldhama, współtwórcę modeli diagnozy zaburzeń osobowości w systemach DSM – IV, potem DSM – V , „Twój psychologiczny autoportret”. Wskazał mi ją studiujący tę dziedzinę w USA Andrzej Twardoń, mój bliski partner, który przed wyjazdem z Polski był współtwórcą Laboratorium Psychoedukacji.
Ostatnio wróciliśmy do studiów pod jego kierunkiem i w grupie trenerów APP odbywamy seminaria na temat modelu Uniqueness, który w międzyczasie opracował prof. Andrzej Twardoń, dziś dyrektor ośrodka leczenia zaburzeń osobowości w Nowym Yorku.
Zdjęcie główne, książki „Podręcznik psychologicznych studiów charakterologicznych” pochodzi ze strony Antykwariatu Sobieski.